محصولات کشاورزی اردبیل ۱۸ هزار تن افزایش می باید

به نقل از سایت کشاورزی و دامداری  :

به گزارش خبرنگار مهر، اکبر بهنام جو روز پنجشنبه در آئین بهره برداری از ۲۵ هزار هکتار شبکه‌های آبیاری و زهکشی اراضی غرب و شمالغرب کشور و بهره برداری از ۷۸ هزار هکتار زهکشی اراضی استان گلستان از تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی در راستای تحقق طرح‌های آبیاری نوین و زهکشی اراضی سد خداآفرین استان اردبیل تقدیر کرد و گفت: با بهره برداری از چهار هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دشت مغان تحولی عظیم در اجرای طرح آبیاری نوین در این منطقه ایجاد شده و امیدواریم با بهره برداری از این پروژه شاهد افزایش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی در این شهرستان باشیم.

وی به امکانات و سیستم‌های نوین و پیشرفته به کار رفته در این اراضی نیز اشاره کرد و افزود: مطابق با بررسی‌های انجام گرفته با به کارگیری این تجهیزات نوین در اراضی دشت مغان، علاوه بر خود کفایی در بسیاری از محصولات کشاورزی زمینه اشتغال برای جوانان این منطقه نیز فراهم خواهد شد.

استاندار اردبیل از افزایش بیش از ۱۸ هزار تن محصولات کشاورزی در استان اردبیل خبر داد و تصریح کرد: خاک مناسب و زرخیز دشت مغان در کنار به کارگیری سیستم‌های نوین آبیاری و زهکشی پایاب سد خدا آفرین نوید روزهای پر رونق کشاورزی را در سال آینده می‌دهد.

بهنام جو بیان کرد: با افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در آمد کشاورزان این منطقه نیز به بیش از ۱۰ برابر افزایش خواهد داشت و زمینه اشتغال و صادرات نیز فراهم خواهد شد.

پایاب سد خدا آفرین پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصدی دارد

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه پایاب سد خدا آفرین ظرفیت ۴۲ هزار هکتاری را دارا می‌باشد افزود: سال گذشته ۵ هزار هکتار از این اراضی به بهره برداری رسید و امروز نیز با افتتاح ۴ هزار و ۵۰۰ هکتاری از این پایاب، شاهد تحقق ۱۰ هزار هکتاری توسعه کشاورزی در مناطق شمالی استان هستیم.

وی با بیان اینکه ۳۲ هزار هکتار از این اراضی تاکنون به مرحله بهره برداری کامل نرسیده است گفت: هم اکنون ۹۰ درصد پایاب سد خدا آفرین از لحاظ فیزیکی به پایان رسیده و در تلاش هستیم با جذب اعتبارات و منابع مالی کشوری زمینه افتتاح سایر اراضی پایاب سد خدا آفرین را فراهم کنیم.

بارانداز ریلی ایران و آذربایجان نقطه عطف صادرات در استان اردبیل

بهنام جو به جلسه کمیسیون اقتصادی کشور در تهران با حضور مسئولین استان اردبیل در ماه گذشته اشاره کرد و گفت: طبق توافق صورت گرفته بازسازی بخشی از زمین‌های تخریب شده آذربایجان در جنگ قفقاز و ارمنستان به استان اردبیل اختصاص پیدا کرد و مطابق با این قرارداد ساخت پل‌های تاریخی، مساجد، بناهای فرهنگی زیر نظر معماران و مهندسان اردبیلی انجام خواهد شد.

وی همسایگی استان اردبیل با کشور آذربایجان را نقطه عطفی در توسعه صادرات و ارز آوری به کشور عنوان کرد و گفت: در این راستا و در جهت تبادل کالاها و محصولات کشاورزی استان با جمهوری آذربایجان اولین بارانداز ریلی کشور در شمال غرب احداث می‌شود.

استاندار اردبیل ادامه داد: هم اکنون مراحل تحقیقاتی و احداث این بارانداز ریلی آغاز شده و نمایندگان دو کشور نیز در حال رایزنی جهت تعیین مکان هستند که با افزایش محصولات کشاورزی در سال آینده در دشت مغان پیش بینی می‌شود زمینه صادرات از طریق این بارانداز ریلی به خوبی فراهم شود.

164
0 0

لینک های مفید